AKTUALITY
ROMANTICKÉ KOUZLO STARÝCH
Velhartice Bechyně Buchlov Frýdštejn Helfenburk Jenštejn Karlštejn Kokořín Kost Kunětická hora Michalovice Okoř a Budeč Orlík Příběnice Rabí Rabí Švihov Doubravská hora Trosky Valdštejn a další hrady Valečov Veveří Zbiroh Zvíkov Zvíkov Zvířetice Žebrák a Točník Žebrák, Valdek a Zbiroh Blatná 2
       Dnes již téměř zapomenutá grafická metoda umožňující tisk vícebarevných obrázků - předchůdkyně ofsetu. Kdysi běžná reprodukční technika je dnes využívána pro svoji náročnost jen některými výtvarníky. Klasický způsob barevné litografie spočívá v rozve­dení barevné předlohy na jednotlivé barvy, každou na samostatný kámen. Každá barva je opatřena nátiskovým křížkem, nutným ke konečnému přesnému soutisku tak, jak je to běžné u průmyslové barevné reprodukce.

        Jde-li například o osmibarevnou litografii, rozvede grafik dílo do osmi barev, tj. na osm samostatných kamenů. Jestliže barevný soutisk neodpovídá představě umělce, započne autor s korigováním příslušných barev. Mnohdy tak uplyne mnoho dnů, než se stává dílo schopné otisku.  l při otisku ještě umělci povětšinou mění jak barevnost, tak i některé detaily. Vzniká zde tak mnoho obměn a sběratelé se právem pídí po těchto variantách.

        Sběratelsky jsou velmi cenné litograficky vytištěné pohlednice z konce 19. století, zejména ty, jejichž kresebnou předlohu vytvořil malíř Adolf Körber (1887-1967), který umně poskládal mozaiku různě orámovaných pohledů na významnou památku, vždy doplněnou o rostlinnou, heraldickou či mýtickou stafáž. Na následujícím Slide Show se můžete pokochat výběrem pohlednic hradů ze sbírky Zdeňka Martínka.
LITOGRAFICKÝCH POHLEDŮ
Klikni na obrázek a prohlížej Slide Show.
ZPĚT NA HLAVNÍ STRANU
HRADY A TVRZE DŘÍVE A NYNÍ
hrad Borotín hrádek Čížkov hrad Dolní Bělá město Doupov hrad Březín hrad Frumštejn hrad Krasíkov tvrtiště Kříženec hrad Podmokly hrad Pravda tvrziště Skočice hrad Švihov tvrziště Pokonice
Ukázka, jak se mění tvář krajiny a podoba hradních lokalit za více jak 60 let. Výběr bude postupně rozšiřován. Klikni na obrázek a prohlížej Slide Show.
Zájemcům zejména o evropské hrady vřele doporučujeme velmi propracované německé stránky www.burgenwelt.de o hradech, pevnostech a opevněných místech na 61 územích světa. Lokality jsou rozděleny podle států a správních území. Historie objektu je zpravidla doprovázena situačním plánkem a několika fotografiemi. Výborný studijní materiál.
VSTUPTE
Detektoráři a mizející historie.
HLEDAČI POKLADŮ

Zajímavý pořad na téma "Hledači pokladů a mizející historie".
KARTOTÉKY A. SEDLÁČKA
Vývoj digitálních technologií ke zpřístupnění kartoték badatelů“ je zaměřen na stěžejní korpus v rámci Sedláčkovy pozůstalosti V rámci obsáhlého souboru jak kartotéčních lístků tak i Sedláčkových sešitů jsou navíc opakovaně podchyceny písemnosti, které byly později zničeny, případně jsou dnes nezvěstné.
lidarové mapování Čech
LIDAROVÁ MAPA ČECH
Na stránkách www.arcgis.com
http://www.arcgis.com/home/item.html?id=03a3e132724a47b097f6d5d244380569 si můžete prohlédnout plastický reliéf ČR vytvořený zpracováním laserového skenování povrchu země. Můžete tak vyhledávat zaniklé kulturní objekty přímo na monitoru počítače. Patrné jsou úvozy zaniklých cest, hraniční linie panství, mohylníky i zemní opevnění. Pro ty, kteří si nechtějí příliš lámat hlavu s tím, jak se aplikace ovládá, je připraven návod ve formátu pdf, který se vám zobrazí po kliknutí na obrázek. Komu tato mapa nestačí může navštívit Geoportál ČÚZK http://ags.cuzk.cz/dmr/#, kde je možné prohlížet terén v dost podrobném lidaru 5. generace s možností různého zobrazení.
UKÁZKY LIDAROVÉHO ZOBRAZENÍ
hrad Vrtba analýza výškového profilu hrad Vrtba hrad Bělá hrad Boršengrýn hrad a hradiště Březina hrad Frumštejn hrad Gutštejn hrad Komberk hrad Krašov hrad Kynžvart hrad Libštejn hrad Litice hrad Podmokly hrad Švamberk hrad Třebel hrad Volfštejn hrádek Kokšín hrádek Šontál hrádek u Bezvěrova Kočov u Tachova Pernolec a Trnová tvrziště Doubrava mezi Újezdem a Kařezem tvrziště Kařízek tvrziště Ostřetín - Medvědí díra zaniklá ves Kokot hrad Himlštejn hrad Kynšperk hrad Maleš hrad Malšín hrad Perštejn hrad Preitenštein hrádek Nevděk hrádek Prohoř hrádek Štědrá tvrz Štěnovice tvrz Vlkošov tvrziště Bražec tvrziště Dolní Kramolín tvrziště Dubina u Kyselky tvrziště Chrást tvrziště Jírov - Pustý zámek tvrziště Pecihrádek tvrziště Skočice tvrziště Skomelno tvrziště Štědrá dvůr a tvrziště Džbán hrad Hungerberg v Bochově hrad Potštejn hrad Vlčtejn Liškův hrad u Mítova hrad Strašice tvrziště Dvorec tvrziště u Hořehled tvrziště Údrč Vimberk u Strašic
Vybrali jsme pro Vás ukázky zobrazení hradů, hrádků a tvrzišť ze západních Čech v lidarovém zobrazení 5. generace v mapové aplikaci ArcGis http://ags.cuzk.cz/dmr/#. Výhodou je výšková analýza Vámi zvoleného profilu bod po bodu. Získáte tak poměrně přesnou představu o hloubce příkopů, výšce valů, atd. Rozhodně si vyzkoušejte veškeré možnosti mapové aplikace (překryv základní mapy nebo stelitního snímku, svažitost terénu, orientace svahů k světovým stranám a jiné). Klikněte na obrázek a prohlížejte slideshow.


memorandum konference Dějiny staveb Plasy 2016
znění memoranda zaslaného členy konference poslanecké sněmovně ve formátu .doc

VEDUTY HRADŮ JOHANNA VENUTA
Zelená Hora Bezdružice Krasíkov Pajrek Rabštejn Talmberk Trpísty 2 Týřov Zbiroh 2 Žinkovy Čečovice
STANOVISKO KE ZMĚNĚ ZÁKONA
O PAMÁTKÁCH
OTEVŘENÝ DOPIS MINISTROVI KULTURY
Otevřený dopis adresovaný Sdružením pro stavebněhistorický průzkum, Sdružením profesionálních pracovníků památkové péče, Památkářskou obcí českokrumlovskou a Klubem Augusta Sedláčka ministrovi kultury lze přečíst zde ve formátu pdf.

V National Bibliothek ve Vídni, v oddělení Kartensammlung, je uložena sbírka 399 akvarelových vedut od Jana Antonína Venuta, které byly darovány roku 1824 císaři Františku I. při jeho návštěvě Hradce Králové. Zdigitalizované album obsahující mnoho neznámých pohledů na české hrady, města, zámky a místa z konce 18. a první třetiny 19. století je možné prohlédnout na stránkách Europeana collections pod adresou http://www.europeana.eu/portal/cs/search?q=johann+venuto. Přehlednější setřídění podle současných názvů naleznete na http://www.hrady-zriceniny.cz/s-venuto_2015_orig.htm. Zde jsou i další vyobrazení hradů na vedutách od  jiných autorů. Náhledy vybraných vedut Johanna Venuta si prohlédněte kliknutím na obrázek.

DOPIS PŘEDSEDOVI VLÁDY V DEMISI
Stanisko k návrhu nového zákona o ochraně památkového fondu adresované Andreji Babišovi ze dne 17. 4. 2018 lze přečíst zde
DOPIS MINISTRA KULTURY
K OCHRANĚ PAMÁTKOVÉHO FONDU
Stanisko k návrhu nového zákona o ochraně památkového fondu ze dne 22. května 2018 lze přečíst zde.
PETICE KLUBU AUGUSTA SEDLÁČKA
K REKODIFIKACI STAVEBNÍHO PRÁVA
Účastníci konference Dějiny staveb 2019 vyjadřují otevřeným dopisem zásadní nesouhlas s připravovanou rekodifikací stavebního práva a odpověď předsedy vlády A. Babiše ze dne 26. 4. 2019 čtěte zde.